Co słychać w Google?

przez Kalina Jarosławska dnia 5 maja 2013

Dzisiaj ponownie sprawdziłam, po jakich mniej popularnych (tzn. innych niż „wypowiedzenie umowy o pracę”) frazach czytelnicy trafiają na mój blog.

Muszę powiedzieć, że niektóre frazy wzbudzają i u mnie zastanowienie, nie wszystko bowiem jest jasne i oczywiste od ręki. Jedną taką frazę zachowam na razie w tajemnicy. Na pewno jednak wkrótce na blogu pojawi się dedykowany jej wpis.

Tymczasem krótka porcja słów kluczowych na dzisiaj:

co oznacza nieprzyjęcie wypowiedzenia – nic nie oznacza, wypowiedzenia nie można przyjąć lub nie. Jest ono jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy lub pracownika i nie wymaga akceptacji adresata. Szerzej pisałam o tym w jednym z pierwszych moich artykułów na blogu o przyjęciu wypowiedzenia.

co w sytuacji, gdy pracownik w trakcie dwutygodniowego wypowiedzenia przyniesie zwolnienie lekarskie – nie dzieje się wtedy nic. Jeżeli wypowiedzenie było dokonane w czasie, gdy pracownik nie był na zwolnieniu lekarskim, biegnie ono normalnym trybem, a umowa o pracę rozwiązuje się po jego upływie.

czy braki formalne przedłużają postępowanieoczywiście, że tak. Sąd musi bowiem listownie wezwać do ich uzupełnienia. List może czekać na poczcie nawet 2 tygodnie. Potem musisz te braki uzupełnić, czyli najczęściej złożyć w sądzie jakieś pismo lub uiścić opłatę. To również zabiera czas – co najmniej miesiąc, jeśli nie dłużej.

czy można zwolnić pracownicę na urlopie wychowawczym z powodu likwidacji stanowiska pracynie jest to wykluczone.

czy w okresie wypowiedzenia można zwolnić dyscyplinarnie – można. W zależności jednak od tego, czy wypowiedzenie i zwolnienie dyscyplinarne były prawidłowe, czy też nie, pracownikowi będą przysługiwały odmienne roszczenia.

gdy nie ma klauzuli o odwołaniu się do sądu na wypowiedzeniu – brak pouczenia o prawie odwołania się do sądu jest nieprawidłowością, ale nie powoduje niezgodności z prawem wypowiedzenia. Jeżeli jednak spóźnisz się z wniesieniem odwołania (masz na to 7 dni), możesz wnosić o przywrócenie terminu powołując się na brak winy w opóźnieniu.

Obrazek: bezpośrednio z wyszukiwarki Google (5.05.2013)

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: