Blog dla pracodawców i pracowników – o tym jak prawidłowo zakończyć umowę o pracę i jak się przed tym bronić

Czego czytelnicy szukali na blogu – marzec 2014

autor: Kalina Jarosławska | 11 kwietnia 2014

Dzisiaj, zgodnie z tradycją, zestaw ciekawych fraz wyszukiwania z bloga w marcu 2014 r. :-)

czy po okresie 7 dni można złożyć pozew do sądu – rozumiem, że chodzi o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę. Można taki pozew złożyć, ale będzie on potraktowany jako spóźniony, chyba że złożymy jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu. W praktyce w sądzie pracy odwołanie złożone po terminie uważa się za zawierają w sobie wniosek o przywrócenie terminu, jest tylko kwestia ustalenia, czy opóźnienie nastąpiło bez winy pracownika.

czy podczas 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia przychodzi się do pracy – tak, umowa o pracę nadal wiąże. Zdarza się jednak, że pracodawca zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, wtedy przychodzić do pracy nie trzeba.

czy sobota i niedziela liczy sie do dwutygodniowego wypowiedzenia – tak, okres wypowiedzenia nie jest zawieszany na czas dni wolnych od pracy. Trzeba również pamiętać, że okres wypowiedzenia liczony w tygodniach kończy się w sobotę.

ile dni oczekujemy na decyzję ze związków zawodowych przy wypowiedzeniu pracownikowi umowy – 5 dni. Stanowisko organizacji związkowej nie jest dla pracodawcy wiążące.

po przywróceniu do pracy i tak cie zwolnią – niestety, nie jest to wykluczone, jednak pracodawca nie powinien wskazywać tej samej przyczyny co poprzednio.

jak określić wartość przedmiotu sporu w sprawie o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – w takiej sprawie wartość dochodzonego ekwiwalentu brutto jest wartością przedmiotu sporu.

{ liczba komentarzy: 1 }

Anna Karbowniczek Czerwiec 4, 2014 o 10:45

Świetny pomysł z zebraniem wszystkich najczęstszych fraz i rozwiązań na zapytania Internautów. Można oszczędzić sporo czasu szukając odpowiedzi.

Pozdrawiam
Anna Karbowniczek
sprawy24.pl

Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: