Blog dla pracodawców i pracowników – o tym jak prawidłowo zakończyć umowę o pracę i jak się przed tym bronić

Dłuższe urlopy dla rodziców a zwolnienie z pracy

autor: Kalina Jarosławska | 16 czerwca 2013

Pewnie już wiesz, że niedługo – a właściwie już jutro (17 czerwca 2013 r.) – wejdzie w życie ustawa zmieniająca Kodeks pracy w zakresie płatnych urlopów dostępnych dla młodych rodziców.

W skrócie, po wykorzystaniu standardowego urlopu macierzyńskiego (którego okres nie ulega zmianie) będzie można udać się na dodatkowy urlop macierzyński (6 lub 8 tygodni), a potem na urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni. W zależności od tego, ile dzieci urodzi się przy jednym porodzie, łączny wymiar urlopu wyniesie od 52 do 71 tygodni.

Czy pracownik przebywający na tak długim urlopie będzie chroniony przed zwolnieniem z pracy?

Tak.

Wprawdzie podstawowy w tym zakresie art. 177 kodeksu pracy nie ulega zmianie i odnosi się bezpośrednio nadal tylko do urlopów macierzyńskich, to jednak wchodzące w życie przepisy każą go stosować odpowiednio do dodatkowych urlopów macierzyńskich i urlopów rodzicielskich. Nie można będzie zatem jednostronnie wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownikom przebywającym na takich urlopach.

Nadal jednak z takim pracownikiem będzie można rozwiązać umowę za porozumieniem stron – to można zrobić zawsze.

Zmiana dotyczy też urlopu wychowawczego – będzie można z niego skorzystać do czas ukończenia przez dziecko 5 lat (a nie 4, jak dotychczas).

Co sądzisz o tych zmianach?

{ liczba komentarzy: 0 }

Zostaw Komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: