Do sądu pracy z formularzem

przez Kalina Jarosławska dnia 23 stycznia 2012

Jeśli załatwiałeś bądź załatwiałaś jakąkolwiek sprawę w sądzie prowadzącym księgę wieczystą, zapewne musiałeś skorzystać z formularzy. Są to gotowe wzory pism, w których uzupełnia się wskazane dane. Formularze stosowane są również w rejestracji spółek prawa handlowego i zastawów rejestrowych.

Jaki ma to związek z sądem pracy? Otóż proces przed sądem pracy toczy się według przepisów kodeksu postępowania cywilnego, który w niektórych sprawach – w tzw. postępowaniu uproszczonym – wymaga składania pism procesowych na formularzach. Roszczenie pracownicze będzie rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym wówczas, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10.000 zł, a roszczenie wynika z umowy o pracę bądź innej umowy zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. W takiej sytuacji pozew, odpowiedź na pozew bądź wnioski dowodowe trzeba złożyć na formularzu, inaczej bowiem składający zostanie wezwany do usunięcia braków swojego pisma. Brak reakcji na takie wezwanie doprowadzi do zwrotu pisma.  Jeżeli pismo od razu złożymy na formularzu, oszczędzimy sobie i sądowi czasu na korespondencję i wnoszenie poprawek.

O tym, jak należy liczyć wartość przedmiotu sporu w sprawie pracowniczej, pisałam tutaj: Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę – jak określić wartość przedmiotu sporu?. W sprawach, w których żądamy określonej kwoty pieniężnej, np. tytułem zaległego wynagrodzenia lub niewypłaconego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, kwota ta będzie wartością przedmiotu sporu. Tam zaś, gdzie domagamy się udzielenia urlopu wypoczynkowego w naturze, wartością przedmiotu sporu będzie kwota wynagrodzenia za okres tego urlopu.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twoje roszczenie podlega postępowaniu uproszczonemu i czy formularz jest obowiązkowy, dobrze jest i tak z niego skorzystać. Nawet jeżeli nie będzie on miał zastosowania, to pismo wniesione na formularzu w sprawie, w której nie jest to obowiązkowe, będzie skuteczne (o ile nie ma innych braków). Dotyczy to wszystkich cywilnych spraw sądowych, nie tylko pracowniczych (chyba że w grę wchodzą inne formularze, jak przy rejestracji spółek).

Formularze stosowane w postępowaniu uproszczonym znajdziesz na stronie www Ministerstwa Sprawiedliwości.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

joanna 4 lipca, 2013 o 23:13

witam!mam pytanie?pracowalam na umowe o prace zawarta w dniu 2.2.13.wczesniej pracowalam 2 lata i umowe mi przedluzono do 2.2.15.umowa zostala rozwiazana za wypowiedzeniem przez pracodawce z 2 tyg.wypowiedzeniem ktora uplynie 13 lipca.nie mam pojecia za co zostalam zwolniona i pytajac pracodawce,on sie nie okreslil.czy mam sie odwolac do sadu?czy mi sie nalezy odszkodowanie?prosze o pomoc!poza tym wciaz jestem zastraszana przez pracodawcow.mowia o smsach ze niby piszlam na personel.nikt nie chce ze mna rozmawiac.a ja nigdy nie pisalam smsow!pomowienia sa roznego typu.mysle nad pojsciem do psychologa bo juz nie funkcjonuje normalnie.moi pracodawcy najwidoczniej pragna mi zniszczyc zycie.prosze o porade!pozdrawiam!

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 6 lipca, 2013 o 19:05

Przy wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony nie trzeba podawać przyczyny wypowiedzenia, więc raczej trudno będzie wywalczyć odszkodowanie – chyba że w umowie nie było klauzuli o możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia. Inna opcja to dowodzenie, że Pani umowa miała charakter umowy na czas nieokreślony skoro była zawarta na tak długi czas – w konsekwencji można byłoby wywodzić, że pracodawca miał obowiązek podać przyczynę wypowiedzenia, a skoro tego nie zrobił, wypowiedzenie jest nieuzasadnione, co rodzi roszczenie o odszkodowanie. Czy jednak są do tego podstawy w Pani konkretnej sytuacji, nie jestem w stanie ocenić bez poznania szczegółów sprawy.

Odpowiedz

daniel 12 stycznia, 2016 o 09:10

witam serdecznie
rok temu mialem wypadek bylem na chorobowym 182 dni mialem 2 operacje
mialem umwe na czas nieokreslony pracodawca rozwiazał umowe nie informujac mnie o tym nie dostalem swiadectwa pracy nic od pracodawcy , nastepnie zus przyznał mi swiadczenie rechabilitacyjne ale nie moze wyplacac pieniedzy poniewaz pracodawca nie przedstawil wszystkich świadczen druk pz-3 lub pz-13 nie pamietam . od 6 miesiecy jestem bez środków do zycia mam male dziecko i żone na urlopie macierzyńskim .prosze o pomoc gdzie mam z tym isc. co mi jest potrzebne prosze o pomoc

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 3 kwietnia, 2016 o 09:04

Nie bardzo rozumiem, jak pracodawca mógł rozwiązać umowę nie informując o tym pracownika.

Odpowiedz

Adrian 8 listopada, 2016 o 10:48

Witam, dziś rano przed pracą, pracodawca poinformował mnie o tym że jestem zwolniony. Nie dał mi żadnego wypowiedzenia tylko powiedział żebym nie cwaniakował. Sprawę chce zgłosić do sądu pracy, ale nie bardzo wiem który formularz wybrać? Umowę mam na czas nieokreślony.

PS. Umowę ta została mi skradziona, ponieważ poszedłem do sklepu a kurtkę zostawiłem w koszyku na rowerze. Czy będzie to jakiś problem?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: