Fikcyjna przyczyna wypowiedzenia a odprawa pieniężna

przez Kalina Jarosławska dnia 24 stycznia 2014

Rok temu pisałam o tym, że likwidacja stanowiska pracy bywa dyżurną przyczyną wypowiedzenia.

Jest też druga strona medalu. Zdarza się bowiem tak, że pracodawcy podają w wypowiedzeniu umowy o pracę fikcyjną przyczynę wypowiedzenia wiążącą się z pracownikiem, zazwyczaj dość niejasną (np. utrata zaufania, brak efektywności, niespełnienie oczekiwań). Jednocześnie prawdziwym powodem rozwiązania umowy o pracę są cięcia kosztów, reorganizacja, likwidacja stanowiska pracy, czyli ogólnie przyczyny nie dotyczące pracownika.

Zabieg ten wykonywany jest po to, aby uniknąć obowiązku wypłaty odprawy pieniężnej z ustawy o zwolnieniach grupowych.

Co może wtedy zrobić pracownik?

Oczywiście może odwołać się od wypowiedzenia i zakwestionować autentyczność przyczyny podanej przez pracodawcę. Jak wiadomo, jednym z roszczeniem jest wówczas odszkodowanie. Dodatkowo w tym samym postępowaniu można dochodzić odprawy pieniężnej.

Oba roszczenia kumulują się, tzn. że można ich obu dochodzić jednocześnie w pełnej wysokości. Odprawy pieniężnej można dochodzić również później, po zakończeniu procesu wynikłego wskutek odwołania od wypowiedzenia. Trzeba jednak zmieścić się w 3-letnim okresie przedawnienia.

Pamiętaj, że podstawy zasądzenia każdego z roszczeń są odmienne. Różnice dotyczą przede wszystkim ciężaru dowodu.

W procesie z odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę to pracodawca musi udowodnić prawdziwość i konkretność przyczyny. Natomiast w procesie o odprawę to pracownik musi udowodnić, że rzeczywistą przyczyną zwolnienia był powód niedotyczący pracownika.

Nie zawsze jest to proste i nie zawsze wykazanie fikcyjności przyczyny podanej w wypowiedzeniu jest równoznaczne z wykazaniem, że zwolnienie nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika. Wysiłki dowodowe pracownika muszą iść dokładnie w tym kierunku. Dlatego przed ewentualnym wszczęciem procesu o odprawę zastanów się, jakimi dowodami dysponujesz.

Orzeczenia Sądu Najwyższego, do których warto zajrzeć:

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: