Gdzie szukać sądu pracy?

przez Kalina Jarosławska dnia 7 maja 2012

Otrzymałeś lub otrzymałaś wypowiedzenie albo dyscyplinarkę i chcesz się od tego odwołać.

Pierwszy krok to ustalenie sądu, do którego należy złożyć odwołanie.

Właściwie nie powinno być to problematyczne, ponieważ pracodawca w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę powinien wskazać Ci właściwy sąd wraz z jego adresem.

Niestety jednak często zdarza się tak, że informacja podana przez pracodawcę jest niepełna albo nieaktualna. Np. w Gdańsku działają dwa sądy rejonowe, Gdańsk-Północ i Gdańsk-Południe, które powstały już kilka dobrych lat temu na bazie Sądu Rejonowego w Gdańsku. Tymczasem nadal zdarzają się pouczenia, z których wynika, że odwołanie należy złożyć do Sądu Rejonowego w Gdańsku. Takie pouczenie nie spełnia swojej roli. Jaki to ma wpływ na bieg terminu do wniesienia odwołania, napiszę innym razem.

Może też być tak, że pouczenie podane przez pracodawcę jest prawidłowe, ale istnieje jeszcze inny sąd, który jest właściwy do rozpatrzenia odwołania. Szerzej pisałam o tym w artykule Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę – do jakiego sądu? Zazwyczaj jest tak wtedy, gdy praca była wykonywana w innym miejscu niż siedziba pracodawcy albo gdy zakład pracy mieścił się gdzie indziej.

Jeżeli zatem pracowałaś lub pracowałeś w Gdańsku lub Sopocie albo w jednym z tych dwóch miast mieści się siedziba pracodawcy albo pracodawca tu mieszka (jeżeli jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą), odwołanie powinieneś/powinnaś złożyć do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe,  VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, adres: ul. 3 Maja 9A, 80-802 Gdańsk. Sąd Rejonowy w Sopocie nie ma wydziału powołanego do rozpatrywania spraw z zakresu prawa pracy, dlatego nie może zająć się Twoim odwołaniem.

Jeżeli natomiast pracowałaś lub pracowałeś w Gdyni, Wejherowie lub Pucku albo na obszarze tamtejszych powiatów (bądź jeżeli pracodawca ma tam siedzibę lub miejsce zamieszkania), właściwym dla Ciebie sądem jest Sąd Rejonowy w Gdyni, IV Wydział Pracy, adres: Plac Konstytucji 5, 81-969 Gdynia.

Jeżeli masz problem z ustaleniem adresu właściwego sądu, daj mi znać – postaram się pomóc.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Maj 8, 2012 o 05:21

Kalino, witaj w Web.lex Network 🙂

Blog jest genialny jeżeli chodzi o kolorystykę, a wysoki poziom merytoryczny gwarantowany jest przez Twoją wiedzę w zakresie swojej specjalizacji 🙂

Odpowiedz

Kalina Jarosławska | Rozwiązanie umowy o pracę Maj 8, 2012 o 09:36

Dziękuję – i za powitanie, i za uznanie dla szaty graficznej 🙂

Odpowiedz

Magdalena Październik 12, 2013 o 18:16

Dzien dobry,
bardzo prosilabym o pomoc w takiej sprawie;
pracowalam dla Wlocha, ktory otworzyl firme w Polsce, dokladnie Warszawa (spolka z.o.o, ktora odkupil od swojego ksiegowego Polaka, ktory jak sie nie myle jest tez jego wspolnikiem). Zalegaja mi prawie 4 wynagrodzenia. Tworzylam firme od poczatku, zajmowalam sie wszystkim, tak zwana prawa reka szefa (badanie rynku, szukanie produktow i klientow, szukanie pracownikow, przygotowywanie umow i niezbednych dokumentow do prowadzenia dzialalnosci).
Nie mam podpisanej umowy, jednak jest ona przyszykowana od dluzszego czasu, szef ciagle mnie zbywa, ze bedzie za tydzien, dwa i wymyslal inne zadania aby zajac mi czas. mam dowody na to, iz dla nich pracowalam, emaile, sms-y, osoby na wysokich stanowiskach, ktore moga to potwierdzic, jak rowniez firmy z ktorymi nawiazalam kontak w celu wspolpracy. podpisywalam takze faktury.
Problem polega natym. ja jestem mieszkanka Sopotu, firma siedzibe ma dokladnie w Raszynie kolo Warszawy. Gdzie powinnam zlozyc skarge? Mam takze problem aby zarejestrowac sie w urzedzie pracy bo prosza mnie o dokumenty, wczesniej jak nie wstawilam sie na spotkanie o prace uzasadnilam to podjeciem zatrudnienia.
Moj znajomy takze nie mial podpisanej umowy ale udalo mu sie wywalczyc swoje pieniadze bo mial dowody na to iz pracowal.
bardzo prosilabym o odpowiedz.
dziekuje i pozdrawiam

Magdalena

Odpowiedz

Basia Maj 3, 2016 o 13:51

Dzień Dobry.Mam pytanie.Otrzymałam pismo ,o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia i w tym piśmie pisze,że przysługuje mi prawo wniesienia o dwołania do Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Warszawie ul.Marszałkowska a czy mogłabym odwołać się do Sądu w Gdańsku lub do Sądu w Gdyni lub do Sądu w Kartuzach. Dziękuję. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Czerwiec 10, 2016 o 08:56

Witam,
chciałabym się dowiedzieć jaki Sąd Pracy jest właściwy dla Książa Wlkp. (63-130).
Dziękuje

Odpowiedz

zygmunt Listopad 14, 2017 o 07:50

co robic jak pracodawca uchyla sie od płatnosci zaniza stawke ktora jest na umowie a takze płaci na raty i nie przestszega terminów

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: