Blog dla pracodawców i pracowników – o tym jak prawidłowo zakończyć umowę o pracę i jak się przed tym bronić

Informacje istotne w mojej sprawie posiada ktoś inny

autor: Kalina Jarosławska | 6 października 2013

Często zdarza się tak, że informacje i dowody istotne dla Ciebie – niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy pracodawcą – posiada inny podmiot, w tym ZUS, urząd skarbowy albo firma prywatna.

Co wtedy?

Na Twoją prośbę sąd może zobowiązać wskazaną instytucję lub firmę do okazania żądanych dokumentów. W praktyce instytucje publiczne nie robią z tym problemów, choć niekiedy trzeba trochę poczekać. Jeśli chodzi o firmy prywatne, no cóż – sąd może je dyscyplinować grzywną, która raz działa, raz nie, choć zazwyczaj raczej tak. Czasami zdarza się, że trzeba zapłacić za udzielenie informacji.

Podstawą takiego działania jest art. 248 k.p.c.

W procesach pracowników przeciwko pracodawcom ci pierwsi nierzadko chcą, aby pracodawcy przedstawili szereg dokumentów. Jest to zrozumiałe, bo to właśnie pracodawca ma kompletne dane o przebiegu zatrudnienia, począwszy od akt osobowych przez ewidencję czasu pracy po e-maile i bilingi rozmów telefonicznych.

Jednak każdy kij ma dwa końce i pracodawca może przedstawić tylko te informacje, które są dla niego wygodne. Sąd i często pracownik nie są w stanie zweryfikować, które dowody druga strona przedstawiła, a które nie. Z pewnością jednak w tej mierze sądy idą na rękę pracownikom, ponieważ zobowiązują pracodawców do przedstawienia praktycznego każdego dokumentu i informacji, których zażyczy sobie pracownik. Przynajmniej tak postępuje Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe, w którym jestem najczęstszym gościem :-)

Ostatnio nawet sąd zobowiązał mojego klienta do przetłumaczenia angielskojęzycznego dokumentu, który miał pracownik, ale twierdził, że nie jest w stanie ponieść kosztów tłumaczenia (nie próbując zresztą nawet tego wykazać). Koszt tłumaczenia ostatecznie wyniósł 60 zł, a więc – żaden majątek.

Czyż nie jest to dowód na przychylność sądów względem pracowników?

{ liczba komentarzy: 0 }

Zostaw Komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: