Jakie słowa kluczowe prowadzą na blog?

przez Kalina Jarosławska dnia 26 lutego 2013

Od czasu do czasu zaglądam w statystyki bloga, żeby zobaczyć, jakie słowa kluczowe wpisane do wyszukiwarek prowadzą czytelników na mój blog.

Zazwyczaj zatrzymywałam się na pierwszej stronie i nie patrzyłam dalej. Najbardziej popularną frazą, która wiedzie do bloga, jest „wypowiedzenie umowy o pracę” i jej różne odmiany. Chyba nie ma się co dziwić 😉

Ostatnio dokopałam się trochę dalej i wybrałam kilka słów kluczowych, które wydały mi się interesujące i które sygnalizują praktyczne problemy.

Egzekucja ugody pozasądowej – ugoda pozasądowa, w przeciwieństwie do ugody sądowej, nie jest tytułem egzekucyjnym, nie można nią uzyskać klauzuli wykonalności i iść bezpośrednio do komornika. Jeżeli chcesz wyegzekwować pieniądze przyrzeczone Ci w ugodzie, musisz wystąpić z osobnym pozwem. Zazwyczaj jednak postępowanie jest wtedy krótsze i mniej skomplikowane, roszczenie opiera się bowiem na dokumencie (ugodzie).

Czy jest możliwa zmiana sądu – jeżeli pozew został wniesione do sądu miejscowo właściwego albo i niewłaściwego, ale druga strona na czas (tj. przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy) nie zgłosiła właściwego zarzutu, następuje tzw. utrwalenie właściwości miejscowej i sądu nie można już zmienić. Bywa to przyczyną komplikacji logistycznych. Kiedyś klientka, której udzieliłam porady prawnej, nieopacznie wniosła pozew do sądu we Wrocławiu, choć mogła to zrobić w Gdańsku, gdyż tu wykonywała pracę. Niestety, gdy sobie uświadomiła problem, było już za późno na to, aby skierować sprawę do sądu w Gdańsku. Można było co najwyżej wnosić, aby ona i inni świadkowie zostali przesłuchani w Gdańsku w ramach tzw. pomocy prawnej. To rozwiązanie zazwyczaj nie jest zbyt dobre, gdyż sąd lokalny nie zna sprawy, nie ma nawet jej akt i ogranicza się do pytań zasygnalizowanych przez sąd główny. Więcej o właściwości sądu w sprawach dotyczących odwołania od rozwiązania umowy o pracę pisałam tutaj.

Czy pracodawca może podać mnie na świadka – odpowiedź jest krótka: może, jeżeli masz wiedzę o okolicznościach istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

Czy pracownik może poprosić o świadka podczas wręczania wypowiedzenia – może, ale pracodawca nie musi się na to godzić. Zazwyczaj to pracodawca w takiej sytuacji prosi świadków.

Czy ugoda między stronami o wycofanie pozwu musi być sporządzona w prokuraturze – nie, nie musi. Nie musi być nawet sporządzona przed sądem.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Luty 26, 2013 o 21:17

Kop dalej, właśnie te „długie ogony” są najciekawsze 🙂

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Luty 26, 2013 o 21:29

Właśnie widzę 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: