Kazus nt. wypowiedzenia umowy o pracę – czego może domagać się pracownik?

przez Kalina Jarosławska dnia 18 marca 2011

Treścią dzisiejszego wpisu będzie kazus – czyli przypadek prawny – z zakresu prawa pracy. Zachęcam wszystkich czytelników do zastanowienia się i podjęcia próby odpowiedzi na pytania znajdujące się poniżej.

Pracownik zatrudniony był na umowę o pracę na czas określony z możliwością jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W pewnym momencie pracodawca poprosił go o rozmowę, podczas której powiedział mu, że zamierza zakończyć z nim współpracę i definitywnie się rozstać. Następnie pracodawca wręczył pracownikowi dokument zatytułowany „Wypowiedzenie warunków umowy o pracę”, z którego wynikało, że zmianie miało ulec wynagrodzenie, jednakże jego nowa wysokość nie była podana. Dokument wskazywał również termin rozwiązania umowy o pracę, w razie gdyby pracownik nie przyjął nowych warunków. W związku z tym pracownik powziął wątpliwość, czy pracodawcy rzeczywiście chodzi o definitywne rozwiązanie umowy o pracę. W odpowiedzi pracodawca stwierdził, że treść dokumentu została oparta na oświadczeniu o wypowiedzeniu warunków umowy o pracę innej osobie oraz że przy jego modyfikacji dla potrzeb wręczenia pracownikowi przez pomyłkę pozostawiono fragmenty dotyczące zmian umowy o pracę, jednak są one nieaktualne i nie będę brane pod uwagę.

  • Jaki błąd popełnił pracodawca? Podpowiadam, iż jest to błąd proceduralny, związany z formą wypowiedzenia umowy o pracę.
  • Czego może domagać się pracownik od pracodawcy?

Przy szukaniu odpowiedzi na te pytania ważne jest:

  • jaką formę powinno mieć wypowiedzenie umowy o pracę? czy warunek ten został spełniony w kazusie?
  • czy wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony wymaga podania przyczyny?
  • jaką treść musi mieć wypowiedzenie zmieniające?
  • czy brak propozycji nowych warunków pracy lub płacy w wypowiedzeniu zmieniającym powoduje, że jest ono traktowane jako wypowiedzenie ostateczne?

Zachęcam do dyskusji! 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: