Majówka a odwołanie do sądu pracy

przez Kalina Jarosławska dnia 30 kwietnia 2012

Majówka trwa w najlepsze, dla niektórych już od soboty, dla innych – od jutra. Jest piękna pogoda (w Krakowie ma być 30 stopni), świeci słońce – nic tylko wypoczywać i ładować akumulatory.

Kto by myślał o sądach w tak przyjemnych okolicznościach przyrody.

Jednak czasami trzeba. Okazuje się, że tydzień przed weekendem majowym, szczególnie tak długim jak w tym roku, to wymarzony dla pracodawców okres na rozwiązywanie umów o pracę. Najlepszym dniem był piątek 27 kwietnia, zwłaszcza jeżeli chciało się zwolnić pracownika, która wziął urlop na poniedziałek, środę i piątek w kolejnym tygodniu.

Dlaczego?

Ponieważ pracownik zazwyczaj myślami jest daleko od spraw formalnych i z niecierpliwością oczekuje na dni wolne, podczas których wyjedzie i odpocznie. Nie w głowie mu odwołania do sądu pracy, nie mówiąc już o szukaniu pomocy u prawników, którzy zapewne również wyjechali na majówkę.

Skutek jest taki, że duża część wypowiedzeń składanych w tym okresie nie jest kwestionowana przed sądem pracy albo odwołania składane są zbyt późno. Trzeba bowiem pamiętać, że na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę pracownik ma tylko 7 dni. Są to dni kalendarzowe, a nie robocze. Jeżeli więc pracownik otrzymał wypowiedzenie w zeszłym tygodniu, termin na odwołanie się mija w samym środku majówki.

Brak odwołania albo jego oddalenie z powodu przekroczenia terminu (o ile nie został złożony i uwzględniony wniosek o przywrócenie terminu) powoduje, że wypowiedzenie umowy o pracę jest uważane za uzasadnione i zgodne z prawem.

Co można zrobić?

Odwołanie do sądu pracy wystarczy nadać pocztą w ostatnim dniu terminu, nawet z drugiego końca Polski. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale niestety innego nie ma. Można jeszcze potem wnioskować o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, lecz osobiście sądzę, że „majówkowe” przyczyny niedotrzymania terminu raczej nie zostaną uwzględnione przez sąd.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: