Na rozprawę w sądzie pracy czeka się coraz dłużej

przez Kalina Jarosławska dnia 13 marca 2012

Na początku lutego napisałam post o tym, jak długo w mojej okolicy (Trójmiasto) czeka się na rozprawę w sądzie pracy. Post był dość optymistyczny, ponieważ wynikało z niego, że okres oczekiwania wynosi od 1 do 3 miesięcy.

Tak było jeszcze do niedawna.

W ciągu miesiąca sytuacja dość mocno zmieniła się na niekorzyść stron dochodzących swoich praw w sądzie pracy. Po zakończeniu rozprawy, w której uczestniczyłam jako pełnomocnik powoda w miniony piątek, sąd wyznaczył kolejny termin dopiero na koniec września. Ponoć pierwsze terminy w sprawach wpływających obecnie do sądu wyznaczane są już na październik. Oznacza to, że na rozprawę w sądzie pracy trzeba obecnie czekać od 6 do 7 miesięcy. Niewykluczone, że okres ten jeszcze się wydłuży.

W tej sytuacji dochodzenie niektórych roszczeń z zakresu prawa pracy, kiedy potrzeba jest szybka reakcja, mija się z celem. Praktycznie znika możliwość uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, ponieważ jest prawie niemożliwe, że postępowanie sądowe zakończy się w okresie wypowiedzenia. Oczywiście zostaje jeszcze roszczenie o przywrócenie do pracy, ale przy takim czasie trwania procesu gwarantowane ustawowo wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy (należne, jeżeli pracownik podejmie pracę w wyniku przywrócenie) absolutnie nie rekompensuje utraty zarobków w międzyczasie.

Również pracodawcom zależy na pewności swojej sytuacji prawnej i szybkim rozpatrywaniu sporów z pracownikami.

No cóż, niestety niewiele możemy tutaj poradzić. Niedługo przekonam się, ile trzeba czekać na rozprawę w Sądzie Okręgowym, który rozpoznaje apelacje od wyroków sądów pracy I instancji.

A jak jest u Ciebie?

Image: Teerapun / FreeDigitalPhotos.net

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sebastian Maj 20, 2012 o 22:30

Sąd Rejonowy w Suwałkach – przykładowo: pozew z 10 kwietnia, pierwsza rozprawa wyznaczona na 4 czerwca

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Maj 21, 2012 o 13:06

Dziękuję za informację. Można powiedzieć, że termin niemal ekspresowy 🙂

Odpowiedz

Grzegorz Czerwiec 25, 2012 o 23:01

Miałem rozprawę w styczniu, 4-tego a teraz we wrześniu (chyba 7-ego; muszę zaglądnać bo już zapomniałem kiedy to ma być…!!!), w Warszawie. Bez sensu… Ja już się sądzę od X.2010, a dopiero jesteśmy po przesłuchaniu jednego świadka.

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Czerwiec 30, 2012 o 22:17

Współczuję 🙁 Dlaczego to tyle trwa? Czy były jakieś problemy z rozpoczęciem procesu?

Odpowiedz

Grzegorz Luty 21, 2013 o 22:28

Traciłbym niepotrzebnie czas ze względu na „chęć porozumienia z ze strony pozwanej”.

Odpowiedz

Paweł Lipiec 24, 2012 o 20:52

Trochę o Gdańsku.

Złożony wniosek 20 marca, pierwszy termin na październik, po napisaniu przeze mnie pisma wyznaczyli mi termin na dziś 24 lipca.

Wszystko byłoby fajnie gdyby pozwany nie zniknął. W związku z tym Sąd ma wystąpić o ustalenie miejsca pobytu, a następnie ewentualnie będę mógł wnioskować o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu – kolejne dwa miesiące zmarnowane 🙁 Wszystko to utrudnia mi odzyskanie pieniędzy z FGŚP (brak świadectwa pracy).

Odpowiedz

Marta Luty 21, 2013 o 21:43

A jak wygląda postępowanie sądu, gdy w międzyczasie (między złozeniem pozwu a wyznaczeniem terminu rozprawy) pracodawca ogłosi upadłość, zostanie zlikwidowany lub przejęty, albo skonsolidowany z innym podmiotem? Jak wygląda wtedy dochodzenie roszczeń z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Luty 21, 2013 o 22:53

To zależy od rodzaju zdarzenia. Zasadniczo w większości przypadków postępowanie jest okresowo zawieszane i/lub kontynuowane wobec następcy prawnego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: