Pierwszy miesiąc istnienia bloga

przez Kalina Jarosławska dnia 4 czerwca 2012

Blog istnieje w sieci od miesiąca. To trochę za wcześnie na analizę statystyk, ale można przejrzeć już frazy kluczowe, które prowadzą czytelników do bloga.

Bardzo wiele zapytań dotyczy czasu oczekiwania na rozprawę lub możliwości jej przyspieszenia.

Czas oczekiwania jest różny w różnych sądach i zależy od liczby spraw oraz sędziów (których zazwyczaj jest za mało). Natomiast co do przyspieszenia rozprawy – raczej nie uda się tego zrobić bieganiem do sekretariatu i składaniem wniosków o rozpoznanie sprawy poza kolejnością z uwagi na ważne powody. Każdy ma ważne powody. O wiele lepiej będzie, jeżeli dobrze przygotujesz pozew i materiały dowodowe już na samym początku – oszczędzisz czas, a sąd szybciej wydaje zarządzenie o wyznaczeniu rozprawy. Co konkretnie możesz zrobić? Przeczytaj mój wpis Jak długo trwa proces w sądzie pracy?

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia, jeżeli w umowie nie ma takiej klauzuli – nie można przyjąć bądź nie przyjąć wypowiedzenia, ponieważ jest to jednostronne oświadczenie woli, które tylko musi dotrzeć w odpowiedni sposób do adresata, aby wywołać skutek prawny. Jeżeli jednak wypowiadasz umowę o pracę na czas określony, która nie dopuszcza takiej możliwości, musisz być świadom/a ewentualnych konsekwencji. Więcej możesz przeczytać w moim wpisie poświęconym konkretnie temu przypadkowi.

Czy trzeba podawać powód wypowiedzenia umowy o pracę – to zależy od rodzaju umowy. Przy umowach na czas nieokreślony – trzeba, przy umowach na czas określony (jeżeli można je w ogóle wypowiedzieć) i umowach na okres próbny – nie trzeba.

Czy wyrok zaoczny w sądzie pracy może być zmieniony – oczywiście może, ponieważ podlega on zaskarżeniu. Powód może go zaskarżyć apelacją, zaś pozwany – sprzeciwem.

Obrazek: bezpośrednio z Google.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Czerwiec 4, 2012 o 13:54

Tenże obrazek bezpośrednio z googla chyba nie działa?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Czerwiec 4, 2012 o 14:06

Masz na myśli link na końcu postu? Już działa, dziękuję za zwrócenie uwagi 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: