Planowane zmiany Kodeksu pracy co do umowy o pracę na czas określony

przez Kalina Jarosławska dnia 19 marca 2015

W poprzednim wpisie obiecałam, że wkrótce opiszę planowane zmiany Kodeksu pracy dotyczące umowy o pracę na czas określony. Zmiany te będą pokłosiem wyroku w sprawie Małgorzaty Nierodzik, w którym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że sztywny dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony może być formą dyskryminacji.

Projekt nowelizacji obecnie znajduje się na etapie konsultacji, a aktualna wersja pochodzi z 25 lutego 2015 r.

Podstawowe założenia planowanych zmian są następujące:

  • ograniczenie okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony (chodzi także o łączny czas zatrudnienia na podstawie kilku takich umów pomiędzy tym samym pracownikiem i pracodawcą) to 33 miesiące,
  • łączna liczba umów o pracę na czas określony to maksymalnie 3,
  • po przekroczeniu 33 miesięcy lub zawarciu czwartej umowy o pracę na czas określony pracownika uważa się za zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • w pewnych sytuacja od tych zasad będzie można odstąpić, jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,
  • okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony będą takie same jak umowy o pracę na czas nieokreślony, czyli zależne od stażu pracy.

Ale uwaga! Planowane zmiany nie przewidują, że wypowiadając umowę o pracę na czas określony pracodawca będzie musiał podać przyczynę wypowiedzenia. Ten obowiązek miałby zatem pozostać zarezerwowany tylko dla wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (no i oczywiście dla rozwiązania wszelkich umów bez wypowiedzenia).

Co sądzisz o tych planach?

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | spolkazoo.info Marzec 29, 2015 o 17:02

Myślę, że największym problemem może być maksymalny czas trwania umowy o pracę na czas oznaczony. Wprowadzenie takich zmian będzie musiało skutkować reorganizacjami na wielką skalę po stronie biznesu. Nie wiem tylko, czy te reorganizacje pójdą w dobrym kierunku dla pracowników. Obawiam się, że zakończy się to jedynie większą presją na samozatrudnienie.

Odpowiedz

Marek Kwiecień 4, 2015 o 16:58

Czekam na te zmiany z niecierpliwością 🙂

Odpowiedz

DDE Maj 21, 2015 o 10:05

Podobne reorganizacje nigdy w naszym kraju nie działały na korzyść pracownika/obywatela. Zawsze chodzi o ‚zasilenie budżetu’, którego przecież nikt ze swoich pieniędzy nie zasili.. oprócz nas.

Odpowiedz

Aleksandra Luty 21, 2017 o 13:30

Niestety to co było korzystne w tych zmianach dla pracowników to i tak pracodawcy nauczyli się obchodzić szerokim łukiem.

Odpowiedz

Marta Luty 22, 2017 o 10:07

Jak zawsze. Może kiedyś uda się stworzyć ustawy naprawdę chroniące pracowników.

Odpowiedz

adwokat wągrowiec Kwiecień 5, 2017 o 08:15

Znajomość tego typu przepisów jest przydatna, warto właśnie się doinformować w tej kwestii.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: