Porozumienie – sposób na rozwiązanie umowy o pracę

przez Kalina Jarosławska dnia 18 czerwca 2012

Do tej pory na blogu pisałam przede wszystkim o zwolnienie dyscyplinarnym i wypowiedzeniu umowy o pracę. Zupełnie umknęło mi porozumienie jako sposób na rozwiązanie umowy o pracę, a przecież jest to normalna i dość często spotykana droga rozstania się pracodawcy i pracownika.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest elastyczną formą zakończenia stosunku pracy. Jest to po prostu umowa, która może być zawarta w dowolnej formie i dowolnym czasie.

Ważne jest porozumienie zawarte ustnie, a także w sposób dorozumiany (czyli przez zachowanie stron, które pokazuje, że zmierzają one do rozwiązania umowy o pracę). Oczywiście jednak ze względów dowodowych wskazane jest zawieranie porozumienia na piśmie.

Ponieważ mamy do czynienia z umową, można ją negocjować i zawrzeć w niej wszystkie postanowienia, które odpowiadają stronom (o ile są one zgodne z przepisami prawa pracy). Porozumienie może wskazywać dowolny termin ustania stosunku pracy – określoną datą kalendarzową bądź przyszłym zdarzeniem.

Porozumienie może rozwiązać każdą umowę o pracę.

Minus dla pracownika jest taki, że niestety nie ma on prawa do zwolnienia na poszukiwanie nowej pracy. Pracodawca zaś nie może jednostronnie zobowiązać pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby postanowienia umowne w tym zakresie znalazły się w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę. Wówczas obie strony powinny je respektować.

Dla pracodawcy niewątpliwie najważniejszą korzyścią jest to, że pracownikowi, który podpisał porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę, nie przysługują roszczenia o odszkodowanie czy przywrócenie do pracy.

Nie oznacza to jednak, że pracownik nie może uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli złożonego przy zawarciu porozumienia i dochodzić stosownych roszczeń na tej podstawie. Ale o tym napiszę innym razem…

Image courtesy of FreeDigitalPhotos.net

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robert Ratajczak | Prawo Autorskie 21 czerwca, 2012 o 17:27

Szkoda, że często za porozumieniem stron stoi „drugie dno”, propozycja z rodzaju nie do odrzucenia 🙁

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 22 czerwca, 2012 o 16:39

Ale ze strony pracownika, czy pracodawcy? 🙂 Możliwości są tu tak bogate, jak życie, które je stwarza. Poza tym w pewnych sytuacjach pracownikowi naprawdę lepiej zgodzić się na porozumienie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: