Blog dla pracodawców i pracowników – o tym jak prawidłowo zakończyć umowę o pracę i jak się przed tym bronić

Przekształcenie przedsiębiorcy jednoosobowego w sp. z o.o. a przejście zakładu pracy

autor: Kalina Jarosławska | 19 maja 2012

Dzisiaj zapraszam na blog radcy prawnego Błażeja Sarzalskiego o spółkach – dzięki jego gościnności można tam przeczytać mój post o przejściu zakładu pracy w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jaki ma to związek z rozwiązaniem umowy o pracę?

Przede wszystkim taki, że w przypadku przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę (tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą na bazie przedsiębiorstwa jednoosobowego) pracownik może rozwiązać umowę o pracę z owym nowym pracodawcą bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem. Rozwiązanie to ma takie skutki jak gdyby umowa została wypowiedzenia przez pracodawcę. Może to rodzić pewne roszczenia ze strony pracownika, o czym wkrótce napiszę szerzej.

{ liczba komentarzy: 2 }

lukasz Czerwiec 17, 2013 o 12:43

Może nie jest to problem wprost związany z wpisem ale na pewno dotyczy też przejścia zakładu pracy na inny podmiot. Mówię tu o wydzierżawieniu zakładu pracy. Jeśli dobrze wyczytałem taka umowa powoduje skutki z art 23 z ind 1 KP. Więc od dnia zawarcia umowy dzierżawy to już ten nowy dzierżawca ma obowiązek wypłacać pracownikom wynagrodzenie,prawda? Nie potrzeba tu żadnej zmiany umów. Czy można Pani zdaniem uznać, że niepoinformowanie pracowników o tym planowanym przejściu zakładu pracy na inny podmiot, jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracodawcy i można byłoby wypowiedzieć stosunek pracy z winy pracodawcy? (bo teoretycznie jeśli nie ma organizacji związkowych to powinien poinformować pracownikow na co najmniej 30 dni przed planowanym przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę..). Co jeśli nie poinformuje a pracownicy dowiedzą się o tym po fakcie? Dziękuję

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Czerwiec 21, 2013 o 16:01

Moim zdaniem brak informacji nie jest ciężkim naruszenie obowiązków pracodawcy i nie uzasadnia rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Nie dochodzi tutaj bowiem do zagrożenia istotnego interesu pracownika w ważnej sprawie. Poza tym pracownik po przejściu zawsze może rozwiązać umowę z 7-dniowym wyprzedzeniem, co ma taki skutek, jak rozwiązanie za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: