Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika – wzór

przez Kalina Jarosławska dnia 27 lipca 2012

Dzisiaj mam dla Ciebie wzór oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika. Jest to wzór przeznaczony dla pracodawcy. Przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest długotrwała niezdolność pracownika do pracy. Ale uwaga! – „długotrwała” oznacza „trwająca przez okres wynikający z Kodeksu pracy”. W następnym wpisie opowiem więcej o tej przyczynie natychmiastowego zwolnienia pracownika.

miejsce i data

dane pracodawcy: nazwa i adres/pieczęć

dane pracownika: imię i nazwisko/adres/stanowisko

ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ BEZ WYPOWIEDZENIA

Niniejszym rozwiązuję umowę o pracę zawartą z Panią/Panem w dniu data, bez zachowania okresu wypowiedzenia, na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy.

Przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest Pani/Pana niezdolność do pracy wskutek choroby, trwająca dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Niezdolność do pracy wskutek choroby trwa od dnia data, a zatem łączny okres, o którym mowa wyżej, upłynął w dniu data.

Jednocześnie informuję, że od niniejszego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia służy Panu/Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego dokładna nazwa sądu rejonowego + jego dokładny adres. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma.

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Styczeń 11, 2013 o 04:08

Moj komentarz będzie raczej pytaniem dlaczego termin do wniesienia odwołania w tym przypadku wynosi 14 dni a nie 7 . Pozdrawiam i gratuluje portalu jest nieoceniona pomocą

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Styczeń 11, 2013 o 10:32

Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Taki termin wynika z przepisu Kodeksu pracy ogólnie w odniesieniu do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Można się też zastanawiać, dlaczego przy odwołaniu od wypowiedzenia umowy o pracę termin ten wynosi tylko 7 dni.

Oba terminy są moim zdaniem zdecydowanie za krótkie, szczególnie biorąc pod uwagę obecny model procesu cywilnego (po zmianach kpc, które weszły w życie w maju 2012 r.).

Niemniej terminów tych trzeba dotrzymywać, inaczej narażamy się na oddalenie powództwa.

Odpowiedz

Wioleta Czerwiec 5, 2014 o 12:31

Witam,
Korzystam z tej formy rozwiązania umowy o pracę po raz pierwszy. Moje pytanie odnosi się do dat choroby. Należy wpisać okres, kiedy osoba przebywała na zasiłku chorobowym, czy okres przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Czerwiec 7, 2014 o 19:59

Liczy się cały okres zasiłku chorobowego i pierwszych 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Moim zdaniem dobrze jest ten okres wpisać – w ten sposób wypełniany jest wymóg podania konkretnej przyczyny rozwiązania umowy o pracę.

Odpowiedz

Anna Wrzesień 1, 2014 o 17:07

witam a ja mam pytanie otóż mój mąż otrzymał własnie takie wypowiedzenie a chcemy się od niego odwołac poniewaz po chorobowym pracodawca udzielił bez problemu urlop płatny i 2 miesieczny urlop bezpłatny

Odpowiedz

Anna Wrzesień 1, 2014 o 17:08

JAK NAPISAĆ TO ODWOŁANIE PROSZĘ O JAKIEŚ WSKAZÓWKI

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Listopad 7, 2014 o 21:24

Wskazówek, jak napisać odwołanie, udzielam w ramach pomocy prawnej, a nie w ramach bloga. Blog ma charakter ogólny.

Odpowiedz

Krzysztof Maj 26, 2015 o 05:25

Czy można rozwiązać umowę o prace bez wypowiedzenia bez winy pracownika gdy pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie przekraczające o 4 dni okres ochronny.ZUS poinformował o odmowie prawa do zasiłku (powyżej 182 dni) a pracownik nie złożył na dzień dzisiejszy żadnych dokumentów do ZUS o ubieganie się o zasiłek rehabilitacyjny czy też rentę i nie wiadomo kiedy i czy je złoży ( nie informując pracodawcy)

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Maj 26, 2015 o 20:43

W komentarzach nie udzielam porad. Zapraszam na indywidualną konsultację.

Odpowiedz

Liliana Sierpień 17, 2016 o 10:05

Witam serdecznie,

proszę o informację czy Pani konsultacje są płatne?

Odpowiedz

K Marzec 22, 2018 o 12:33

Nie, Pani Mecenas żywi się lajkami. Opłaty i podatki również opłaca w ww. sposób 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: