Wypowiedzenie umowy o pracę – przyjąć czy nie przyjąć?

przez Kalina Jarosławska dnia 29 stycznia 2011

Wyobraź sobie następującą sytuację:

pracodawca prosi Cię na rozmowę, podczas której informuje Cię o zamiarze zakończenia współpracy i wręcza Ci oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z prośbą o jego podpisanie. Ty zaś nie tylko nie podpisujesz dokumentu, lecz również odmawiasz jego przyjęcia, obawiasz się bowiem, że będzie to oznaczało akceptację zwolnienia i pogorszy Twoją sytuację. Opuszczasz pracodawcę w przekonaniu, że zostawiłeś sobie furtkę do ewentualnych dalszych działań.

Na tle opisanego zdarzenia można zadać sobie kilka pytań:

  • Czy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wymaga przyjęcia czy też zgody pracownika?
  • Czy podpisanie przez pracownika dokumentu zawierającego wypowiedzenie umowy o pracę oznacza jego akceptację?
  • Czy odmowa przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę znacząco poprawia sytuację prawną pracownika?

Jeżeli mielibyśmy udzielić krótkich odpowiedzi na te pytania, można by użyć formuły 3 x NIE 🙂

Dlaczego?

Po pierwsze, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę nie wymaga zgody ani akceptacji pracownika. Oznacza to, że odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę nie wpływa na skuteczność dokonanego wypowiedzenia. Innymi słowy, jeżeli pracodawca faktycznie złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę (tj. w taki sposób, że pracownik mógł się z nim zapoznać – jak w podanym przykładzie), to niezależnie od tego, czy pracownik je przyjmie czy też nie, doprowadza ono do rozwiązania umowy o pracę.

Po drugie, z prawnego punktu widzenia podpisanie przez pracownika dokumentu zawierającego wypowiedzenie umowy o pracę nie oznacza jego akceptacji (gdyż taka akceptacja nie jest potrzebna), a może służyć jedynie jako pokwitowanie, czyli potwierdzenie, że oświadczenie o wypowiedzeniu zostało złożone. Pokwitowanie takie ma przede wszystkim znaczenie dowodowe, to znaczy – w razie ewentualnego sporu sądowego pracodawca będzie mógł łatwo dowieść, że skutecznie złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Po trzecie, odmowa przyjęcia oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę nie polepsza w jakiś szczególny sposób sytuacji prawnej pracownika, nie daje mu bowiem dodatkowego czasu na podjęcie ewentualnych działań ani nie odsuwa w czasie momentu rozwiązania umowy o pracę. Wręcz przeciwnie: należy mieć świadomość, że od dnia, w którym pracodawca dokonał wypowiedzenia, biegnie termin na złożenie odwołania do sądu pracy; termin ten jest krótki, gdyż wynosi tylko 7 dni.

W procesie sądowym brak pokwitowania pracownika na dokumencie obejmującym wypowiedzenie umowy o pracę może niekiedy doprowadzić do sporu, czy wypowiedzenie zostało rzeczywiście dokonane, jednakże w większości przypadków fakt ten można potwierdzić za pomocą innych dowodów (zwłaszcza zeznań świadków). Z tych względów odmowy pokwitowania nie należy traktować jako skutecznego środka obrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

sud Luty 25, 2016 o 19:44

a jesli pracownik nie przyjal/nie podpisal wypowiedzenia i tylko uslyszal o tym zamiarze – wreczenia wypowiedzenia – (3 miesieczny okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreslony), to czy pracodawca ma pozniej (lub szybciej) jakis obowiazek wyslania, np. poczta, takiego wypowiedzeia temuz pracownikowi ??
a pracownik sam po jakims czasie (bo jest nieobecny w pracy z powodu choroby po tym ”feralnym dniu/zdarzeniu”) dzwonil do kadr, bo nie zapoznal sie z tym wypowiedzeniem ani go nie otrzymal, i ustnie dowiedzial sie ze wypowiedzenia nie ma obowiazku wysylac, ze zostala sporzadzona notatka sluzbowa o nieprzyjeciu wypowiedzenia i o warunkach wypowiedzenia -tj. 3 miesiace wypowiedzenia (do konca lutego 2016) z powodow ekonomicznych i otrzyma odprawe dwumiesieczna. czy wypowiedzenia to jest ”realne/prawdziwe”?
czyli jak wypowiedzenia nie musi otrzymywac to tylko juz samo swiadectwo pracy na poczatku marca 2016? w jakim czasie, kiedy ma otrzymac to swiadectwo pracy (w gre wchodzi tylko droga pocztowa) ? oraz co bedzie, co moze byc tylko zawarte w takim swiadectwie pracy??

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Kwiecień 3, 2016 o 09:10

Skomplikowana sytuacja, musiałabym dopytać o kilka dodatkowych rzeczy i się zastanowić. Zapraszam po poradę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: