Wypowiedzenie – ziarna i plewy w internecie

przez Kalina Jarosławska dnia 26 września 2012

W sieci znajdziesz masę informacji o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jest dużo portali HR, funkcjonuje sporo forów, płatnych i bezpłatnych, na których możesz zasięgnąć porady.

W tym nieograniczonym zalewie treści czasem ciężko oddzielić informacje rzetelne od szkodliwych czy niezgodnych z prawem. Niewłaściwe porady nie wynikają ze złej woli, a przede wszystkim z niewiedzy albo z „coś gdzieś słyszałem”, a radzącym w ten sposób trudno odmówić życzliwości i chęci pomocy.

Bywa jednak i tak, że radzący upierają się przy swojej niewłaściwej wersji. Osoba poszukująca informacja chciałaby wierzyć o tym, którzy radzą jej korzystnie, dlatego tym trudniej jest zachować krytyczne podejście.

Ostatnio na Goldenline, na forum „Bezpłatne porady prawne”, zapytano o kwestie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Jeden z dyskutantów ewidentnie udzielił nieprawidłowej porady – choć korzystnej dla osoby pytającej – podpierając się przepisami dotyczącymi umowy na czas nieokreślony. Upierał się dalej przy swojej wersji, choć inni forumowicze zwrócili mu uwagę, że źle podpowiada. Ostatecznie jego wypowiedzi usunięto – i dobrze, bo naprawdę wprowadził zamęt. Widzisz więc, że w internecie można trafić na miny i niekoniecznie wyjść na tym dobrze.

Pytanie zadane w poście otwierającym dyskusję sprowadzało się do tego, czy jeżeli po otrzymaniu dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, to okres wypowiedzenia się wydłuży.

Oczywiście nie. Umowa o pracę rozwiąże się w normalnym trybie, bowiem wypowiedzenie zostało dokonane prawidłowo w czasie, gdy pracownik był zdolny do pracy. Dotyczy to także każdego wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.

Inna sytuacja byłaby jednak, gdyby pracodawca uprzedził pracownika o tym, że zamierza rozwiązać umowę o pracę, ale tego nie zrobił, bo np. nie miał gotowego dokumentu wypowiedzenia. Często się zdarza wówczas, że pracownik przynosi zwolnienie lekarskie. Formalnie nie można go zwolnić, a możliwości weryfikacji, czy niezdolność do pracy rzeczywiście istnieje, są ograniczone.

Ale może ustne wypowiedzenie byłoby skuteczne?

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: