Zakaz konkurencji na czas po ustaniu stosunku pracy nie przechodzi na innego pracodawcę

przez Kalina Jarosławska dnia 4 września 2015

Chodzi mi o „innego pracodawcę” w rozumieniu art. 231 § 1 k.p., zgodnie z którym w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Na tle tak sformułowanego przepisu powstało pytanie, czy inny pracodawca staje się również stroną umowy o zakazie konkurencji, który obowiązywać ma po ustaniu stosunku pracy.

Zagadnienie to stanęło przed Sądem Najwyższym wskutek wniesienia przez „innego pracodawcę” skargi kasacyjnej w sprawie, w której sądy dwóch niższych instancji zasądziły na rzecz pracownika odszkodowanie w związku z przestrzeganiem zakazu konkurencji ustalonego w umowie zawartej z pracodawcą-poprzednikiem.

W wyroku z dnia 11 lutego 2015 r. (sygn. akt I PK 123/14) SN uznał, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie przechodzi na „innego pracodawcę”, a to dlatego, że:

  • umowa ta, ze względu na swój szczególny charakter, wykazuje odrębności wobec umowy o pracę, a przede wszystkim aktualizuje się już po rozwiązaniu stosunku pracy, a zatem nie jest elementem tego stosunku (choć jest z nim ściśle związana),
  • odszkodowanie przewidziane w takiej umowie nie stanowi wynagrodzenia za pracę ani innego świadczenia związanego z pracę, a więc nie jest objęte pojęciem „warunków umowy o pracę” czy też „treści stosunku pracy”.

W konsekwencji na „innego pracodawcę” nie przechodzi obowiązek wypłaty odszkodowania w razie przestrzegania zakazu konkurencji.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojtek Rudzki - spolkacywilna.info Wrzesień 18, 2015 o 11:20

Ciekawe orzeczenie. A jakie była dotychczas praktyka sądów niższej instancji w tym zakresie?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Listopad 6, 2015 o 18:04

Dotychczas raczej uznawano, że umowa o zakazie konkurencji wiąże pracodawcę-następcę.

Odpowiedz

Kamil Kaliciński adwokat rozwody w Warszawie Czerwiec 1, 2017 o 13:51

Bardzo dobrze, że się stało tak jak się stało. Prawo z zakresu konkurencji jest ciężkim tematem, no ale to orzeczenie je upraszcza:)

Odpowiedz

Tadeusz Lipiec 27, 2017 o 13:00

Bardzo ciekawa informacja. Zawsze intuicyjnie wydawało mi się, że zakaz konkurencji przechodzi na tę drugą firmę. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony tym, że jest inaczej, niemniej dobrze wiedzieć.

Odpowiedz

Robert Sierpień 4, 2017 o 12:43

Też wydało mi się to w pierwszej chwili dziwne, no bo pracodawca fizycznie cały czas ten sam, ale potem wydało mi się logiczne, że jest to jednak inna firma i niezależnie od tego kto jest jej właścicielem to jest to inny pracodawca.

Odpowiedz

pewnynajemca Sierpień 17, 2017 o 13:34

Bardzo dobry i rzeczowy wpis. Przydatne informacje. Warto znać przynajmniej podstawy w tym temacie, bo nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać.
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

grawicom Sierpień 25, 2017 o 12:11

Również wydaje mi się, że to użyteczne informacje. Fajnie było dowiedzieć się czegoś nowego w tej tematyce.

Odpowiedz

Adwokat Babiak Grudzień 11, 2017 o 13:45

Bardzo interesująca informacja a orzeczenie strasznie interesujące. Nie zagłębiałam się w ten wątek ale według mnie również zazwyczaj taki zakaz przechodził na następcę.

Odpowiedz

Jolanta Luty 9, 2018 o 23:33

W realiach działalności gospodarczej którą ja prowadzę logiczniej byłoby jednak gdyby zakaz konkurencji obejmował także nowego pracodawcę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: