Zmiana żądania po wniesieniu odwołania do sądu pracy

przez Kalina Jarosławska dnia 17 września 2012

Na blogu kilkakrotnie pisałam o tym, że w razie wypowiedzenia bądź natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony pracownik ma do wyboru dwa roszczenia:

  • o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne / przywrócenie do pracy lub
  • o odszkodowanie.

Roszczenie trzeba wybrać już na etapie składania odwołania do sądu pracy.

Pisałam również o konsekwencjach wyboru jednego z roszczeń.

Niekiedy zdarza się jednak, że po wniesieniu sprawy do sądu pracownik chce zmienić żądanie – stwierdza bowiem, że woli przywrócenie do pracy niż odszkodowanie lub na odwrót.

Czy zmiana żądania jest możliwa?

Oczywiście.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego zmiana powództwa jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu.

W sprawach z odwołania od wypowiedzenia czy natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę nie ma ryzyka, że zmiana żądania wpłynie na właściwość sądu, ponieważ sprawy te zawsze rozstrzygają sądy rejonowe, niezależnie od wartości przedmiotu sporu.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku rezygnacji z odszkodowania na rzecz żądania uznania wypowiedzenia za bezskuteczne / przywrócenia do pracy wartość przedmiotu sporu ulegnie zmianie, a dokładniej – podwyższeniu. Jeżeli przekroczy ona 50.000 zł, konieczne będzie uiszczenie opłaty sądowej od pozwu, chyba że sąd udzieli zwolnienia od kosztów sądowych w części bądź w całości.

Zmiana powództwa nie powinna zasadniczo wpłynąć na tok postępowania, gdyż okoliczności istotne w sprawie pozostają takie same. Różnica może być tylko taka, że jeżeli pracownik zmienia żądanie z odszkodowania na uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne / przywrócenie do pracy, pozwany pracodawca może chcieć wykazywać, że uwzględnienie nowego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. Oczywiście pracodawca powinien dowieść okoliczność uzasadniające takie twierdzenie.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zbyszek Luty 22, 2013 o 13:31

Dzień Dobry. Bardzo zaciekawił mnie Pani artykuł.Po przeczytaniu Pani artykułu jeśli to możliwe chciałbym przeczytać opinię w mojej sprawie. Byłem na stanowisku członka zarządu. Zostałem zwolniony za wypowiedzeniem 3 m-nym. W umowie o pracę mam zapewnienie, że w przypadku odwołania ze stanowiska pracodawca ma mnie zatrudnić na podobnym stanowisku z wynagr 80% dotychczasowego wynagr przez okres 2 lat. Złozyłem pozew o przywrócenie do pracy. Moje pytanie brzmi: czy mogę zmienić pozew zamiast przywrócenia do pracy o odszkodowanie w kwocie 24 m-cy oczywiście 80%
Z poważaniem
Zbyszek

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Luty 22, 2013 o 21:16

W sprawie indywidualnej konsultacji prawnej zapraszam tutaj: http://rozwiązanie-umowy-o-pracę.pl/porady-on-line.

Odpowiedz

Marcin Listopad 4, 2013 o 08:49

A co w przypadku gdy pracownik dochodzi odszkodowania w postępowaniu uproszczonym (bo ponizej 10 tys.), a w toku oczekiwania na pierwszą rozprawę dochodzi do wniosku, że woli przywrócenie do pracy i odszkodowanie? W uproszczonym modyfikacja pozwu jest niedopuszczalna… Co wtedy, czy moze zmienic żądanie?

Odpowiedz

Kalina Jarosławska Listopad 11, 2013 o 21:53

Roszczenie o przywrócenie do pracy i odszkodowanie się nie kumulują, można żądać jednego albo drugiego, obu razem nie. Moje doświadczenie jest takie, że w praktyce sądy pracy nie stosują trybu uproszczonego, zaś w odniesieniu do odwołań od rozwiązania stosunku pracy można być w ogóle zastanawiać, czy nadaję się one do tego trybu. Można mieć bowiem wątpliwości, czy są to roszczenia wynikające z umów.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Porady on line

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kjaroslawska@jmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: