Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Sklep online

Co słychać w Google?

Kalina Jarosławska05 maja 2013Komentarze (0)

Dzisiaj ponownie sprawdziłam, po jakich mniej popularnych (tzn. innych niż “wypowiedzenie umowy o pracę”) frazach czytelnicy trafiają na mój blog.

Muszę powiedzieć, że niektóre frazy wzbudzają i u mnie zastanowienie, nie wszystko bowiem jest jasne i oczywiste od ręki. Jedną taką frazę zachowam na razie w tajemnicy. Na pewno jednak wkrótce na blogu pojawi się dedykowany jej wpis.

Tymczasem krótka porcja słów kluczowych na dzisiaj:

co oznacza nieprzyjęcie wypowiedzenia – nic nie oznacza, wypowiedzenia nie można przyjąć lub nie. Jest ono jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy lub pracownika i nie wymaga akceptacji adresata. Szerzej pisałam o tym w jednym z pierwszych moich artykułów na blogu o przyjęciu wypowiedzenia.

co w sytuacji, gdy pracownik w trakcie dwutygodniowego wypowiedzenia przyniesie zwolnienie lekarskie – nie dzieje się wtedy nic. Jeżeli wypowiedzenie było dokonane w czasie, gdy pracownik nie był na zwolnieniu lekarskim, biegnie ono normalnym trybem, a umowa o pracę rozwiązuje się po jego upływie.

czy braki formalne przedłużają postępowanieoczywiście, że tak. Sąd musi bowiem listownie wezwać do ich uzupełnienia. List może czekać na poczcie nawet 2 tygodnie. Potem musisz te braki uzupełnić, czyli najczęściej złożyć w sądzie jakieś pismo lub uiścić opłatę. To również zabiera czas – co najmniej miesiąc, jeśli nie dłużej.

czy można zwolnić pracownicę na urlopie wychowawczym z powodu likwidacji stanowiska pracynie jest to wykluczone.

czy w okresie wypowiedzenia można zwolnić dyscyplinarnie – można. W zależności jednak od tego, czy wypowiedzenie i zwolnienie dyscyplinarne były prawidłowe, czy też nie, pracownikowi będą przysługiwały odmienne roszczenia.

gdy nie ma klauzuli o odwołaniu się do sądu na wypowiedzeniu – brak pouczenia o prawie odwołania się do sądu jest nieprawidłowością, ale nie powoduje niezgodności z prawem wypowiedzenia. Jeżeli jednak spóźnisz się z wniesieniem odwołania (masz na to 7 dni), możesz wnosić o przywrócenie terminu powołując się na brak winy w opóźnieniu.

Obrazek: bezpośrednio z wyszukiwarki Google (5.05.2013)

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 601 656 336e-mail: info@jmslegal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: