Kalina Jarosławska

radca prawny

Prowadzi kancelarię prawną w Trójmieście. Jej praktyka obejmuje przede wszystkim prawo pracy i prawo cywilne z uwzględnieniem aspektów podatkowych. Zajmuje się także między innymi zagadnieniami z dziedziny prawa administracyjnego i prawa gospodarczego...
[Więcej >>>]

Porady online

Nieopłacanie składek ZUS może być podstawą dyscyplinarki dla pracodawcy

Kalina Jarosławska02 września 20153 komentarze

Nie tylko niewypłacanie wynagrodzenia w całości, ale również nieuiszczanie składek na ubezpieczenia społeczne może stanowić podstawę do rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 k.p. (tzw. dyscyplinarka dla pracodawcy). Dotyczy to zarówno składek finansowych przez pracownika, jak i składek obciążających pracodawcę.

W wyroku z dnia 18 marca 2014 r., sygn. akt II PK 176/13, Sąd Najwyższy stwierdził, że brak odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika stanowi istotne zagrożenie jego interesów i uzasadnia postawienie pracodawcy zarzutu ciężkiego naruszenia jego podstawowych obowiązek. Nieuiszczanie składek powoduje bowiem problemy np. z wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a także nie pozostaje bez wpływu na wysokość emerytury.

Nie mają przy tym znaczenia ewentualne trudności finansowe pracodawcy, bowiem nie uchylają one obowiązków, jakie spoczywają na pracodawcy na podstawie przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 601 656 336e-mail: info@jmslegal.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jerzy 8 grudnia, 2015 o 23:37

Witam.1.Miło się czyta ,dotyczy sprawy brutto,netto wynagrodzenie w pozwie do sądu, ale nie znalazłem odpowiedzi na kwestię: zapada wyrok pracodawca ma zapłacić brutto za nie wypłacone wynagrodzenie np.: 2000zł.Komornik je egzkwuje i przekazuje powodowi /byłemu pracownikowo/.Jest to brutto i co teraz? Były pracownik pisze wszystkie druczki i biega się rozliczyć z zus i Us? Są to tylko koszty pracownika.A pozostałe koszty pracodawcy, myślicie Państwo, że pracodawca je zrealizuje. Nie zrobi nic, nawet gdy się wytoczy kolejną sprawę w sądzie pracy. Pytałem komornika o to -odpowiedż. To nie jego sprawa.
2.”dyscyplinarka dla pracodawcy,,-ciekawe, ale dla przypadku mojego -pracodawca się śmije z tego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kalina Jarosławska 3 kwietnia, 2016 o 09:02

Dziwny komornik, powinien potrącić zaliczki i składki i przekazać je do odpowiedniego organu. A składkami ZUS finansowanymi przez pracodawcę należy zainteresować sam ZUS.

Odpowiedz

Adam 22 listopada, 2017 o 13:03

Bardzo mądry wpis. Niektórzy pracodawcy to naprawdę porażka. Sam pracowałem w firmie gdzie z każdym miesiącem wypłata spóźniała mi się około tygodnia/dwóch. Nie do zniesienia. W efekcie się pożegnaliśmy 🙂 Czekam na kolejne wpisy, świetny i przydatny blog! 🙂 Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Sopocie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@jmslegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: